co to jest depresja? tło postu na opiniabiegly

Jak lekarze są pytani o to, co to jest depresja, to mają na to definicje.

Często depresję określają jako długotrwałe, uporczywe uczucie smutku.

Budzisz się pewnego dnia i nie czujesz nic, poza smutkiem. On jest o wiele większy, niż to, jakby ktoś tobie wyrządził przykrość.

Można by było porównać ten smutek, to uczucia jaki ci towarzyszy, jak odchodzi od ciebie osoba, na zawsze.

O depresji, przeczytasz też w książkach które są w sklepie internetowym i antykwariacie z książkami opiniabiegly.pl dla prawników, psychologów, psychiatrów i biegłych sądowych. Książki dla rozwodników,rodziców z władza rodzicielską.

Niniejszy post piszę, na podstawie „poradnika” jaki otrzymałam w aptece w Szczecinie. A poradnik został przygotowany przez ADAMED we współpracy z portalem www.odnalescsiebie.pl

co to jest depresja? na podstawie opracowania do postu na opiniabiegly
co to jest depresja? na podstawie opracowania do postu na opiniabiegly

Co depresja robi?

 

Jak depresja dotyka ciebie, to nie potrafisz normalnie funkcjonować. Depresja utrudnia ci zarówno życie codzienne, zawodowe jaki i towarzyskie.

 

Dlaczego depresja mnie dotyka?

 

Ciężko powiedzieć, dlaczego depresja pojawiła się u ciebie. Na nią nie ma reguły. Zmęczenie, wypalenie zawodowe zaprasza depresję, ale zdarza się tak, że ukochany ciebie porzuca, a ty zatapiasz się w morzu smutku.

Nauka grupuje przyczyny w 3 przypadkach:

1. z powodu biologii, albo twój mózg nagle obejmuje tą chorobą albo u kobiet w związku z pojawieniem się miesiączki, może ujawnić się depresja

2. genetycznie chorujesz na depresję. Jeśli twój tata chorował na depresję, szukając głębiej dowiadujesz się, że babcia albo pradziadek chorował na depresję, to ty też jesteś podatna na depresję

3. z powodu twojej osobowości lub środowiska w którym przebywasz.

Depresja to choroba XXI wieku. Żyjąc w dużym mieście, pracując w stresie, rywalizując z innymi, ścigasz się po więcej, chcesz osiągnąć wiele a ty nie umiesz wyznaczyć sobie granic w czasie, to też masz sporą szansę aby zachorować na depresję.

Depresja w wielkim mieście

 

Depresja ma spory związek z tempem życia. Jesteś młoda, chcesz mieć wszystko, albo nakręca ciebie marzenie o szybkim awansie i super karierze zawodowej. Możesz sama siebie zaskoczyć, że pewnego ranka wstajesz z depresją w głowie.

I nie jest ważne, czy masz 20 lat czy 60, ona nie różnicuje wiekiem.

Wiadomo też, że wszelkiego rodzaju kryzysy życiowe, też powodują, że depresja może ciebie dotknąć.

Jeśli nagle tracisz pracę, a od twoich zarobków zależy prawie wszystko, to depresja może zagościć w twoim życiu.

Wypadek, ktoś nagle ginie i nie ma już obok ciebie tej osoby, to też sprawia, że stajesz się podatna na zachorowanie na te zaburzenie.

Jeśli we wczesnym dzieciństwie tracisz rodzica lub obu rodziców, twoja psychika, może tego nie wytrzymać i albo chorujesz na depresję tuż po tym przykrym zdarzeniu, albo po latach, przy innej stracie ona się aktywuje.

Jeśli dotyka Ciebie trudna choroba, w twoim życiu pojawia się na przykład nowotwór, to depresja często też może ciebie dotknąć.

 

Depresja i statystyki

 

O depresji trudno dyskutować w kategorii liczb. Ale mówi się, że 3% ludzi na świecie zapada na depresję.

A że to może być 3% lub nawet 6%, to ciężko oszacować, bo my się wstydzimy przyznać, nawet przed samym sobą. Tylko 1/5 osób, którym depresja tak uprzykrza życie, decyduje się pójść do lekarza.

I znowu, można mówić o tym, że chorują ludzie z dużych miast, bo na łonie natury, wśród zieleni, dźwięków przyrody, z mniejszym tempem życia, trudniej zachorować na depresję.

 

Jak zaczyna się chorować?

 

Depresja ma wiele twarzy. Ma różne historie, jak wchodzi w życie człowieka. I ona w zależności od tego, jacy my sami jesteśmy, tak ujawnia się u człowieka.

Ale z obserwacji psychiatrów można między innymi tak ją scharakteryzować:

  • depresja wpływa na nasz wygląd. Z radosnej, zadbanej i uśmiechniętej osoby, w lustrze widzimy szarego i unikającego kontaktu wzrokowego człowieka. Zaczynasz zapadać się w sobie, garbisz się, kulisz się w sobie.
  • Z energicznej osoby, zaczynasz powoli z wielkim trudem i bez ochoty na cokolwiek, flegmatycznie ruszasz się i mówisz

     

  • Nie dbasz o siebie, zaniedbujesz swoją higienę osobistą, chodząc w tych samych rzeczach, przez dni, tygodnie.

    co to jest depresja? na podstawie opracowania do postu na opiniabiegly
    co to jest depresja? na podstawie opracowania do postu na opiniabiegly

Depresja i to jakim się stajesz w trakcie choroby człowiekiem

 

Depresja wpływa na twój styl zachowania. Zaczynasz milczeć, biernie zachowując się w czasie rozmowy. Długo namyślasz się albo w ogóle unikasz zaangażowania się w rozmowę. Na pytanie co robisz ,jak się czujesz, ciągle używasz stwierdzenia „nie wiem”, „nic mi się nie chce.”

W twoim zachowaniu widać ogromne zmiany. Cały czas jesteś w takim smutnym nastroju, najchętniej byś nie wychodziła z łóżka, spod swojej kołdry. Wiecznie czujesz zmęczenie, mimo, że leżysz w łóżku całe dnie.

I jeśli dostrzegasz, że od pewnego czasu nic ci się nie chce, w ciągle byś leżała i spała, to są to niepokojące sygnały, które mogą zwiastować pojawienie się depresji w twoim życiu.

 

W objęciach lęku

 

Depresja uprzykrza życie, poprzez ciągłe uczucie lęku. Boisz się dosłownie wszystkiego. Przekroczenie progu swojego domu, napawa ciebie lękiem, pójście do sklepu, jest straszną rzeczą. O kinie czy spotkaniu z innymi ludźmi, nie ma mowy. Chętniej odmawiasz udziału w swoim życiu towarzyskim, skrywając się w swoim domu, a najlepiej w łóżku.

 

Depresja i lęk

 

Ten lęk jest tak silny, że trudno ci przebywać w pracy, nie potrafisz znaleźć sobie miejsca poza domem, chodzisz nerwowo z kąta w kąt, często załamując ręce i unikając jakiegokolwiek czynnego i energicznego działania.

Depresja może również przeszkadzać w normalnym trybie życia, pod czas regeneracji. Już od samego obudzenia się, może towarzyszyć Ci rozdrażnienie, nie masz w sobie żadnej potrzeby emocjonalnego angażowania się w życie osób bliskich.

Wszystko jest Ci obojętne.

Co dziwnego może być jeszcze? A no to, że możesz mieć natręctwa. Obsesyjnie możesz chcieć zachować czystość. Myjesz dłonie za każdym razem jak coś dotkniesz, masz obsesje na punkcie wirusów, zakażenia się chorobą od innej osoby.

Może być też tak, że masz urojenia. Jesteś pewna na 100%, że ktoś do ciebie coś powiedział, zadzwonił lub śledzi ciebie. A jak to mówisz i konfrontujesz z faktami, to nie mają one potwierdzenia w rzeczywistości.

 

Widoczne oznaki depresji

 

Depresja silnie odciska piętno na naszym wyglądzie. Może dojść do drastycznego spadku apetytu i chudniesz w szybkim czasie, bardzo dużą ilość kilogramów. Zmęczenie i nie wyspanie się także zwiastuje depresję. Budzisz się nagle w nocy i obejmuje ciebie tak duży lęk, że nie możesz zasnąć, albo budzisz się codziennie o wczesnej godzinie, kiedy jeszcze wszyscy w domu śpią. Depresja odmawia chęci na seks. Mogą też pojawić zaparcia, które nie wynikają ze złego odżywania się.

Więcej o depresji dowiesz się, z książek w sklepie internetowym i antykwariacie z książkami opiniabiegly.pl dla prawników, psychologów, psychiatrów i biegłych sądowych. Książki dla rozwodników,rodziców z władza rodzicielską.

Historia Basi

 

Była młodą i dobrze zapowiadającą się księgową. Zarabiała bardzo dobrze, że propozycja wyjazdu z kolegą do Tajlandii nie zaskoczyła ją i chętnie poleciałam z nim, tam.

Tomek był zafascynowany medytacjami.

Oboje znaleźli klasztor, w którym ich zakwaterowano i mieli medytować. Każdy z nich zamieszkał w odrębnej celi Byli odseparowani od sienbie tak, że każdy z nich miał medytować po 10 godzin dziennie.

Rytm życia w klasztorze zaskoczył Basię. Codziennie przez 3 tygodnie wstawała rano, tj o 4 godzinie i przez 10 godzin oddawała się kontemplacja. Pierwsze co odczuła, to była samotność. Odczuwała też emocje, które były w niej. Była ambitna, więc mimo, że jej kolega robił odstępstwa od tego surowego rygoru klasztornego, ona brnęła dalej w siebie. Doszła w tych myślach do przeszłości i mocno skrywanych w sobie urazów wobec ludzi.

Krótkie rozmowy z opiekunem mnichem, niby miały pomóc w medytacji, natomiast Basia nie znała granic w zagłębianiu się w swoje emocje.

W końcu przestała czuć, czy żal ognia i czy też szorstkość kamieni. Od rana budził ją ogromny lęk, który od razu zaniepokoił mnicha jak i Tomka. Myliła już, kto jest kim. Znalazła się w klinice niedaleko klasztoru. Podawali jej tam leki profilaktyczne, na uczucie lęku, ale to nic nie pomagało.

W końcu odwieźli ją do kliniki psychiatrycznej w Bangkoku. To co się tam z nią działo, nie pamięta.

Jej pobyt w klinice trwał parę tygodni, przyjmowała silne leki, które ją wyciszały. Codziennie do szpitala przychodził Tomek, który się nią opiekował i starał się przywrócić do normalnego życia.

Po kilku tygodniach stanęła przed komisją lekarzy, którzy ocenili jej stan zdrowia na taki, że nie zagrażał on ani jej ani innym ludziom.

Wróciła do domu, lecz od razu poszła do psychiatry. Psychiatra do którego zwróciła się, dopełnił farmakologię, zapisując jej leki na uspokojenie oraz drżenia rąk.

Co to było? Basia uważa, że zbyt mocno zaufała medytacji. Ona doprowadziła ją do mocnych, przykrych przeżyć. Źle je interpretowała i zapadła się sama w sobie.

Powoli z pomocą bliskich wracała do normalności. Wróciły jej wspomnienia z codzienności, zainteresowania i ciekawość do życia.

Zbyt mocno podrażniła swoje zmysły medytacją. Czuła się niewinnie i bezbronnie, w tamtym stanie. Nie chciała już żyć przeszłością i zranieniami. Zakochała się w sobie na nowo i w normalnym, codziennym życiu.

Po dziś dzień, jest pod kontrolą lekarza i uczestniczy w terapii z psychologiem. Stroni od wszelkiej duchowej aktywności, na granicy analizy swoich uczuć. Nie kontynuuje żadnej praktyki medytacyjnej. Jak tylko widzi, że coś mocno duchowo ją porusza, odsuwa to od siebie. Jak tylko czujesz, że nie śpi, przeżywa coś za mocno, zgłasza się szybko do lekarza, który dostosowuje farmakoterapię do jej stanu psychicznego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies. Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi cookies na tej stronie można się zapoznać tutaj: polityka prywatności.

Dodaj tu swój tekst nagłówka