Biorę rozwód, bo nie pasujemy do siebie post opiniabiegly

   Dziś, coraz częściej  w zaciszu biura prawnika, słyszę od klienta, że „Biorę rozwód bo do siebie nie pasujemy”, stawiając tym stwierdzeniem przysłowiową kropkę nad „i”.

Rozmawiamy o prawnych aspektach wniesienia pozwu do Sądu oraz klient prosi mnie o poradę, na temat rozwodu.

 

Biorę rozwód bo do siebie nie pasujemy- częsty argument mężczyzn, którzy biorą rozwód

 

Przyglądając się przyczyną, dla których ludzie się rozwodzą, to trzeba przyznać, że motywacje są przeróżne i same przyczyny o wzięciu rozwodu, są  różne.

Wiele książek na ten temat, jest w sklepie internetowym i antykwariacie z książkami opiniabiegly.pl dla prawników, psychologów, psychiatrów i biegłych sądowych. Książki dla rozwodników,rodziców z władza rodzicielską.

Często małżeństwo decyduje się na rozwód, bo  był przymus zawarcia związku małżeńskiego. Najczęściej przymus ten wynikał z tego, że dziecko  było w drodze.  Młodzi wzieli ślub bo oczekiwania rodziny takie były. W końcu jest też tak, że człowiek sam  przed sobą przyznaje się, że wziął ślub, bo głupio było być samemu.
Partner, którego mamy koło siebie, albo  nie do końca jest akceptowany przez nas samych albo po latach okazuje się, że kompletnie do siebie nie pasujecie.

Zastanawiasz się wtedy , czemu się tego nie widziało, jak się brało ślub?

Czy to wynika z hormonów szczęścia i jego zaniku po jakimś, w czasie trwania małżeństwa?

Czy to niedopasowanie wzięło się z zaślepienia faktem, że ktoś ciebie pokochał?

Rozwój małżonków

 

Na każdym etapie swojego życia, człowiek uczy się czegoś nowego.

Przeżywa porażki i sukcesy i zdobywa  swoje doświadczenie zawodowe.
Zawarcie małżeństwa wzbogaca Nas samych na poziomie emocji i rozwoju duchowego.

 Zdobywamy wiedzę o sobie samym, oraz poznajemy siebie samych , w relacji z drugim człowiekiem.
W niektórych małżeństwach jest tak,że  z pozoru wygląda, że  małżonkowie dobrze dobrali się.

Mieli wspólne zainteresowania, pasje czy w końcu poznali się we wspólnej pracy np. poznali się na studiach i razem założyli firmę i pracują w niej po dziś dzień razem.

  I jak mieli po 20 parę lat, to było okej, ale w miarę upływu czasu okazywało się, że coś nie gra między nimi, i  na dłuższą metę zaczynali ze sobą męczyć się.
W takiej sytuacji trzeba  przyznać się przed sobą ,czy takie małżeństwo ma  w ogóle sens?
Czy na przykład rozbieżne poglądy małżonków, mają swoje uzasadnienie w źle dobranych charakterach, czy to że dwoje chce się rozstać,  ma swoje przyczyny w jeszcze czymś innym?

Rozwód .. i co dalej okładka 1
Rozwód .. i co dalej

 

Dobrani do siebie na chwilę

 

Bywa tak, że ludzie zawierają związki małżeńskie w młodości.

 Po latach młodzi z doświadczeniem małżeńskim czują, że się  zle dobrali  od siebie.

Wynika to z tego, że każdy z małżonków wkroczył na inną ścieżkę własnego rozwoju osobistego.
Inaczej małżonek już patrzy na świat niż my sami, inaczej dobiera sobie ludzi do pracy i w życiu prywatnym ma inne zainteresowania niż my.

A kiedyś wobec  ukochanej osoby poświęcał jej cały swój czas,  gdy tymczasem teraz, czuje wobec niej obojętność a nawet obcość.
Wynika to  z tego, że małżonkowie dokonali nieświadomie, na przestrzeni lat, zmiany w hierarchii swoich  wartości.

Po latach ten zróżnicowany i rozbieżny rozwój małżonków jest tak bardzo widoczny, że ludzie z boku dziwią się, że „jak to się stało, że oni są w małżeństwie?”.
Ale tak bywa, jak się żyje w pośpiechu i egocentrycznie.

reakcja na rozwód książka

Nie mylmy tego z rodziną

 

Rozbieżność małżonków, i  ich inne wartości oraz inne zainteresowania,  nie mają miejsca wtedy, gdy kobieta rodzi dziecko i zostaje na parę lat w domu, by skupić się na wychowaniu dziecka.

Kiedy w tym samym czasie, mąż idzie na studia by podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe. Wtedy mamy raczej do czynienia, z prawidłowym podziałem obowiązków w małżeństwie, w dobrze rozwijającej się rodzinie.
Do źle dobranego małżeństwa, które rozwinęło się w inny sposób, mamy do czynienia wtedy, kiedy małżonkowie nie mówią sobie dostatecznie wszystkiego.

W zle dobranym małżeństwie z czasem, młodzi krępują się wyrażać swoje opinie na różne tematy, bo wiedzą że spotka się to z krytyką albo wyśmianiem go.

I też, jeśli małżonkowie, nie mówią sobie wszystkiego nawzajem, co się dzieje w środku nich, niszczy powoli ich związek.

Małżonkowie blokują  wtedy swoje emocje i nie mówią sobie, co czują do siebie nawzajem, na kolejnych etapach małżeństwa.
Taki powierzchowny kontakt, nie można bowiem tłumaczyć sobie wciąż trwającym pośpiechem, stresem na co dzień w pracy,  czy inwestowaniem całego swojego czasu i koncentracji na sobie, w inwestowanie w  siebie samego, kolejnymi kursami rozwoju osobistego.

Jak to się dzieje

 

Powierzchowny kontakt zachodzi w wielu małżeństwach.

Pokazują to lata spędzone ze sobą. Żona lub mąż nie są już tacy sami. Inność tego człowieka, odbierana jest jako obcość.

Różnimy się psychicznie od siebie, a to ma szybkie przełożenie w utracie atrakcyjności fizycznej wobec drugiego małżonka.

Nagle  drażni  nas zapach, jego tendr głosu, czy styl mówienia.
Odkrywamy, że myślimy innymi kategoriami niż drugi małżonek. Dla jednego z małżonków, ważna jest kariera by zapracować sobie na bezpieczeństwo finansowe. A w tym samym czasie, druga osoba na początku chce stworzyć rodzinę z dzieckiem, by  póżniej mieć motywację do większej i cięższej pracy.

 

rozwód czy się rozowdzić i reakcja rodziny na rozwód
https://opiniabiegly.pl/sklep/rozwod/

Głęboki rozdźwięk

 

W takiej sytuacji na pewno trzeba się zastanowić, co robić dalej? Czy chcemy podjąć   próbę ratowania małżeństwa i pójście na terapię małżeńską, czy  ostrożnie ale na poważnie, rozważamy  decyzję o rozwodzie.

Rozbieżność w rozwoju osobowości, może jednak pojawić się, jako naturalne zjawisko . Jedno z małżonków, chce się psychicznie rozwijać, a drugie zatrzymuje się w swoim życiu, na pewnym etapie i nie chce już dalej kształcić się, podejmować nowych wyzwań, czy wyznaczać sobie kolejne cele.

rozwodnicy
rozwodnicy

Dzieci przez całe życie

Są też tacy ludzie, którzy w związkach przez całe swoje dojrzałe życie, zachowują się, jak dzieci.
Jak poznają się młodo, to tak mocno nie razi drugą stronę. Ale  gdy jedno z małżonków  rozwija się, nabywa nowe doświadczenia, a drugie z nich  nadal żyje marzeniami niż realiami, i w coraz bardziej zniekształcony i subiektywny sposób, reaguje na codzienność.
I idąc takim stanem rzeczy w lata, pojawia się w końcu problem małżonków, że nie mają wspólnego języka.
Można wówczas uważać, że nie ma wtedy niczyjej i prawdziwej winy, co do niedobrania się charakterologicznego.

Równolatkowie

Do rozbieżności w rozwoju i do rozpadu małżeństwa na tym tle, najczęściej dochodzi, kiedy małżonkowie są rówieśnikami.
Zakochują się w sobie, jak w niejednej romantycznej historii.  Początek ich miłości jest jak z bajki.
Ale te koleżeńskie małżeństwa, po kilku latach, przechodzą wyraźny i poważny kryzys.
Bo 30 letnia kobieta, po 10 latach małżeństwa, jest na innym etapie rozwoju duchowego, niż jej rówieśniczy mąż.
Z badań wynika, że rówieśnicze małżeństwa są zagrożone po 15- 18 latach trwania, i to zagrożenie staje się coraz bardziej niepokojące, jak małżonkowie rozminęli się ze sobą i oddalili w kierunkach swojego rozwoju osobistego.
Takie małżeństwa są też narażone na romanse fizyczne i pozamałżeńskie kontakty seksualne.

Rozwód .. i co dalej ?grzbiet
Rozwód .. i co dalej ?grzbiet

Najczęściej mężczyźni

 

Zdrada w rówieśniczym związku małżeńskim, częściej pojawia się po stronie mężczyzny.
Są oni znużeni monotonią swego małżeństwa, odczuwają oddalenie żony, a równocześnie przeżywają niepokoje, nudę i dlatego, szukają dowartościowania się fizycznego u innych kobiet.

 

Mężczyzna zaczyna zdradzać

 

Mężczyzna znużony małżeństwem, szukając doświadczenia życiowego z jeszcze inną partnerką, mając ugruntowaną sytuację w życiu, szybciej znajduje akceptację, u młodszej kobiety.
Zaczyna dochodzić do licznych przygód erotycznych, których nie przeżył z własną żoną.
I o dziwo, w takiej sytuacji dalszy los małżeństwa, zależy wtedy od  żony.
Bo to od niej będzie zależało, czy jest to okres przejściowy- kryzys małżeński, po którym nastąpi względna stabilizacja, czy też ta trudna faza zakończy się rozpadem małżeństwa.
Ale też zdarza się klasyczny romans, gdzie mężczyzna ma erotyczny związek z młodszą kobietą, który dla niego jest szczególny. Dla tej kobiety, jest w stanie przemienić cały, swój system wartości , gotów jest za cenę rozbicia i zakończenia pierwszego małżeństwa, stworzyć nowy związek.

zanim sie rozwiedziesz książka o rozwodzie

Oboje zdradzają

W końcu jest też możliwy taki scenariusz, że kobieta próbuje wziąć „rewanż” za swobodę seksualną męża i sama nawiązuje kontakt pozamałżeński. W odwecie dopuszcza się zdrady.
Wszystko to, w tym związku małżeńskim, prowadzi do burzy i niepokoju.
I tylko niektóre małżeństwa są w stanie przetrwać taki kryzys.

Rozwód bo do siebie nie pasowali

 

W końcu najtragiczniejsze losy małżeństwa źle dobranego są wtedy, gdy rozwój jednego z małżonków, prowadzi do destrukcji więzi małżeńskiej i rozpadu małżeństwa.
Są to sytuacje, w których jedno z małżonków wpada w alkoholizm, narkomanię, czy przestępczość. I wtedy nie ma innego wyjścia, jak wziąć rozwód.

Na sam koniec

Rozpad małżeństwa, „bo nie pasujemy do siebie”, jest tym bardziej bolesny dla tej strony,gdy mniej rozumie o przyczynie rozpadu swojego małżeństwa.
Bo wtedy małżonek taki  nie rozumie, czemu doszło do rozpadu.
Bo łatwiej jest rozstać się z kimś, wobec kogo ma się konkretne zarzuty, niż kiedy jest zła energia, której się nie rozumie.

Więcej na ten temat przeczytasz w tej książce, która jest dostępna w sklepie internetowym i antykwariacie z książkami opiniabiegly.pl dla prawników, psychologów, psychiatrów i biegłych sądowych. Książki dla rozwodników,rodziców z władza rodzicielską.

informacja o księgarni i antykwariacie opiniabiegly.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies. Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi cookies na tej stronie można się zapoznać tutaj: polityka prywatności.

Dodaj tu swój tekst nagłówka